Vinil Baskı Fiyatları

Vinil Baskı Fiyatları

Kategori: Ürünler Vinil Baskı 2024-02-22
Vinil baskı veya branda branda baskı reklam sektöründe çokça kullanılan bir işlemdir. Dijital baskı makineleri sayesinde vinile baskı yapılmaktadır. Çoğu kişi bu vinil baskısına ihtiyaç duyduğundan fiyatlarını, fiyatların nasıl hesaplandığını ve bu hesaplamalar yapılırken nelerin dikkate alındığını merak etmektedir. Bu blog yazımızda bu detaylara değindik.

Vinil baskı fiyatları nasıl belirlenir? Hangi faktörler etkilidir ?
Vinil Malzemesi
Vinil baskı fiyatını etkileyen en büyük etken vinil malzeme çeşididir.  Sektörde iki menşeili ürün vardır. Çin ve Avrupa viniller. Çin vinil, Avrupa vinile göre daha ucuzdur ve ekonomiktir. Avrupa vinil ise daha kaliteli ve uzun ömürlüdür.  Vinil baskı fiyatları hesaplanırken çin menşei vinil ve avrupa menşei vinil seçimi birinci sırada yerini alır.

Vinil Gramajı
Diğer etkili olan seçenek ise bu malzemelerin gramajlarıdır. Yine her iki vinil içinde 280 gram, 440 gram ve 510 gram malzeme seçenekleri vardır.

Baskı Teknolojisi
Vinil baskı fiyatları hesaplanırken yukarı konular çok önemli olsa da bir o kadar da baskı teknoloji de etkin bir faktördür. Ofset baskı, yarı ofset baskı, iç mekan baskı ve uv baskı seçenekleri ile vinil baskısı yapılmaktadır.  

Fire Hesabı
Diğer fiyat faktörü ise baskı sonrasında fire hesabı yapılmasıdır. Genelde malzemeler standart ölçülerde rulo halinde kullanılmaktadır. Baskı ölçünüz malzeme ölçüsünden küçük ise kalan boş kısım firedir. Ve genelde boş kalan kısımda fiyata dahil edilir. Matbador’da tüm dijital baskı ürünlerinde fire hesaplaması yapılmamaktadır. Baskı ölçünüz kadar ödeme yapabilmektesiniz.

Büyük Baskılarda Kaynak Yapımı
Malzemeler standart ölçülerde top olarak satılmaktadır. Genelde 156 cm ve 320 cm genişliğinde ve 50 metre uzunluğunda rulo olarak üretilmektedir. Tasarımınız eğer bu ölçülerden büyük ise parça parça halinde baskı yapılır. Daha sonra bu parça viniller özel kaynak cihazı ile birbirine kaynatırlır. Bu işleme vinil kaynak denilmektedir. Vinil baskı fiyatları hesaplanırken eğer kaynak yapılacaksa genelde fiyata ekstra dahil edilir. Fakat Matbador’da vinil kaynak işlemi ’de ücretsizdir ve fiyat hesaplama sistemimize dahil edilmemiştir.

Kapsül veya Kopça Kullanımı
Basılan vinil veya brandanızı bir yere asmak isterseniz vinile atılan metal kapsüller fiyat hesaplamasına etki eder.  Ne kadar kapsül atıldıysa adet olarak hesaplandırma yapılır. Yine matbador’da kapsül veya kopça ücretsizdir.

Kenar Dikişi
Basılan vinil dış mekanda asılıp kullanılacaksa tahribata uğrayabilir. Genelde rüzgar etkisiyle vinil kenarlarından zamanla yırtılır ve kapsül deliklerinden bağlanan bölge kopar. Bunu önlemek için vinilin kenarları 2 cm katlanarak çift dikiş dikilir. Bu sayede koruma sağlanmış olur. Matbador’da vinil baskı fiyatları hesaplanırken bu hizmet ücrete dahil edilmez ve ücretsizdir.

Kolon Dikişi
Vinil kenarlarının daha dayanıklı olması için kolon dikişi yapılır. Kenar dikiş işlemi gibidir fakat farkı içine kolon ipi yerleştirilerek dikilmesidir.
Kısaca vinil baskı fiyatlarına etki eden faktörler:
  • Vinil malzemesi
  • Vinil dilbilgisi
  • Baskı teknolojisi
  • Fire hesabı
  • Kaynak Yapımı
  • Kapsül veya Kopça kullanımı
  • Kenar Dikişi
  • Kolon DikişiYukarı sizlere vinil baskı fiyatlarının nasıl hesaplandığını ve bu hesaplamalar yapılırken nelerin önemli olduğunu kısaca yazdık. Sizde sitemizdeki Vinil Branda baskı ürünümüze göz atıp sipariş verebilirsiniz.
Matbador Editör

Matbador Editör

[email protected]

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. vel vulputate diam ipsum sed lorem.consectetur adipiscing elit. vel vulputate diam ipsum sed lorem.